ارتباط اکسس با SQL بدون جدول یا Query

ارتباط اکسس با SQL بدون جدول یا Query

بحث ارتباط با SQL Server برای کاربران اکسس معمولا پر دردسر و پیچیده تلقی می شود و به همین دلیل بسیار دیده شده که حتی کاربران حرفه ای اکسس از انجام این…

توسط وحید فرزام
-- آخرین بروزرسانی : ۲۴-۰۸-۱۳۹۶
-- بازدیدها : ۷
اشتراک گذاری در :
امتیازدهی به مطلب :

بحث ارتباط با SQL Server برای کاربران اکسس معمولا پر دردسر و پیچیده تلقی می شود و به همین دلیل بسیار دیده شده که حتی کاربران حرفه ای اکسس از انجام این موضوع واهمه دارند.

در این مقاله یک تکنیک بسیار کاربردی برای ارتباط با SQL Server به شما ارائه می کنیم.

اکسس برای ارتباط با SQL Server ابزارهای مختلفی دارد، مانند استفاده از ODBC، ایجاد Linked Table و …  که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و احتمالا مهمترین مشکل بیشتر این روش ها بحث امنیت می باشد.

در این مقاله می خواهیم کدی را به شما معرفی کنیم که با نوشتن آن درون یک فرم، بدون وجود هیچ جدول یا Query، فرم شما این قابلیت را پیدا می کند که به سرورر SQL Server وصل شده و داده های دلخواه را برداشته و نمایش دهد.

با توجه به اینکه ما برای ارتباط از کتابخانه ADO استفاده کرده ایم، قبل از هر چیزی، در محیط VBE مربوط به فایل اکسس خود از منوی Tools گزینه Preferences را انتخاب کرده و در پنجره باز شده کتابخانه Microsoft ActiveX Data Object 2.8 (یا نسخه های قبل) را به فایل اکسس خود زمینه کنید.

ارتباط اکسس با SQL بدون جدول یا Query

پایگاه داده نمونه ما همان Northwind است که در  فایل پیوست همین مقاله می توانید آن را دانلود کنید و می خواهیم یک فرم در اکسس داشته باشیم که اطلاعات جدول Products در آن نمایش داده شود.

ابتدا در اکسس یک فرم Tabular میسازیم و سپس دو TextBox روی آن قرار می دهیم. ویژگی RecordSource هر کدام از TextBox ها را برابر فیلدی از جدول که می خواهیم نمایش داده شود قرار می دهیم و سپس درون رویداد Load از فرم، کد زیر را قرار می دهیم.

 

همانطور که میدانید برای خواندن اطلاعات از یک سرور SQL Server به اطلاعات زیر احتیاج داریم :

  • نام سرور
  • نام پایگاه داده
  • نام کاربری
  • رمز ورود

کافیست که در کد بالا اطلاعات سرور خود را با اطلاعات نمونه جایگزین کنید (در بخش زیر)

و مشاهده خواهید کرد که فرم شما بدون وجود هر گونه جدول یا Query و مستقیما اطلاعات را با استفاده از ADO از SQL Server میگیرد و در فرم نمایش میدهد.

ارتباط اکسس با SQL بدون جدول یا Query

و دو نکته که در پایان باید خدمتتان عرض کنم :

اولا اینکه برای دسترسی به اطلاعات جداول دیگر باید سطر زیر را ویرایش کنید :

و ثانیا اینکه ما را از نظرات و انتقادات خود محروم نفرمائید !

(لینک دانلود فایل در پایین مطلب)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *